WINA

ZOBACZ WEDŁUG KRAJÓW

LUB

wŁOCHY

Włochy są jednym z najstarszych regionów uprawy winorośli na świecie. Początkowo na terenie dzisiejszych Włoch uprawiali je Etuskowie i Grecy. Potem produkcja wina rozwijała się w starożytnym Rzymie. Ponad milion włoskich winnic wytwarza ok. 15% światowej produkcji wina. 

GRUZJA

Gruzja jest kolebką światowego winiarstwa. To na jej terenie zidentyfikowano pierwsze ślady świadomej produkcji wina. Około 8 000 lat wstecz na terenach zajmowanych przez dzisiejszą Gruzję i Armenię dawni mieszkańcy Kaukazu produkowali świadomie wino. Do dziś stanowi ono tu ważny element tradycji.

MOŁDAWIA

Mołdawia w pełni wykorzystuje klimat sprzyjający rozwojowi winorośli. Właśnie rozwojowi, a nie tylko wzrostowi, ponieważ owoce pochodzące stąd charakteryzują się wyjątkową złożonością składników mineralnych i organicznych. Po winifikacji można z nich uzyskać trunki o bardzo złożonym bukiecie.

CHILE

Wino z Chile swoją wysoką jakość zawdzięcza nowoczesnemu winiarstwu, co doceniają miłośnicy wina na całym świecie. Chile jest bowiem największym eksporterem wśród krajów latynoamerykańskich. Wina chilijskie powstają na rozgrzanej południowym słońcem żyznej glebie.

PORTUGALIA

Portugalia jest 10 największym producentem wina na świecie. Pomimo modernizacji winiarstwa, kraj ten pozostał w zgodzie z tradycjami. Owoce do produkcji niektórych win często nadal wyciska się stopami w starożytnych kamiennych lagares, a strome zbocza portugalskich winnic najczęściej uprawiane są ręcznie. 

fRANCJA

Francja posiada więcej dobrych marek wina niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Tu produkuje się najwyżej cenione, najdroższe i najtrudniejsze do zdobycia wina. Powodem tego jest długa tradycja sięgająca czasów rzymskich oraz położenie geograficzne kraju. 

HISZPANIA

Hiszpania zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji wina. Tradycja uprawy winorośli sięga tu czasów Imperium Romanum. Wiele hiszpańskich winnic znajduje się w światowej czołówce, ich wina zdobywają najwyższe trofea. 

sTANY ZJEDNOCZONE

Stany Zjednoczone Ameryki to jeden z najważniejszych producentów win spośród wszystkich krajów na świecie.Historia uprawy winorośli w tym kraju jest dość długa i sięga kilkuset lat. Jednak dopiero w ostatnim wieku USA zyskało największą popularność jako jeden z producentów win. Stany Zjednoczone Ameryki to czwarty kraj pod względem wielkości produkcji wina i plasuje się zaraz za największymi europejskimi wytwórcami win. Ameryka jest krajem o bardzo dużej różnorodności środowiskowej, ale także klimatycznej.